Gigaprosjektet i Drammen går mot slutten: – Det aller viktigste er å se menneskene
Det nye sykehuset i Drammen er nå i full drift. Etter mange år med intens planlegging og bygging, går prosjektet nå mot slutten.

– Når et så stort prosjekt går mot slutten, skal man selvfølgelig feire. Men for oss som har vært i prosjektbobla i flere år, er det også tid for ettertanke, sier Trine Benjaminsen.
De siste fire årene har arbeidsplassen hennes vært i Drammen. Som områdeleder for samhandling og medvirkning, har hun hatt en sentral rolle i det gigantiske byggeprosjektet som nå tikker og går mot slutten.
Fra 13.000 til 100
– Nå er det nedtelling, sier Benjaminsen.
Ansatte og pasienter har begynt å fylle bygningene i det som nå er Norges mest moderne sykehus. Samtidig er de siste håndverkerne i full sving.

På det mest travle har over 1.300 mennesker jobbet samtidig på byggeplassen på Brakerøya. Totalt har 13.000 personer vært innom prosjektet, forteller Benjaminsen. Tallene er hentet fra registeret i HMS-systemet.
Nå er de bare rundt 100 igjen.
– Det er litt oppbruddsstemning. Vi kjenner på tidspresset, og mange har allerede gått inn i nye prosjekter, flere med delte stillinger, forteller hun.
Samtidig har Benjaminsen og teamet lange sjekklister av saker som skal lukkes den neste måneden.
– Det er som det skal være, sier Benjaminsen.

– Sykehus er ikke som andre byggeprosjekter. Kompleksiteten i det vi leverer, vet jeg ikke om alle klarer å forstå. Og når et sykehus er levert, skal jo fortsatt de ansatte inn og bli kjent med nye maskiner, instrumenter og planløsninger. De må lage seg nye rutiner og arbeidsflyter - samtidig som det er full drift på det gamle sykehuset.
– Man kan jo ikke bare stenge i to måneder mens man flytter inn, poengterer Benjaminsen.
Inne i bobla
Å jobbe i prosjekt over så mange år, kan beskrives som å være i en boble.
I starten drives hjulene i gang, og det går stadig raskere rundt. Etter hvert som flere kobles på, suges man inn i prosjektbobla. Planer legges, løsningsforslag diskuteres og prosjektet «settes» som det heter.
Så kommer gjennomføringen. Der strukturer reiser seg og tegninger blir til ganger man kan gå i og vegger man kan ta på.
Livet i bobla, er både krevende og givende.
– I en sånn boble er det så mange ulike roller, ansvarsområder, personligheter og interesser og behov som møtes. Så må man finne en måte å samarbeide på som gjør at man både har det hyggelig på jobb, men også til slutt leverer det best mulige sykehuset. Det er de to målene jeg tenker at vi har, sier Benjaminsen.
Kanelboller og forhandlinger
På papiret handler det om å prioritere ressurser og tid. I praksis om å få ulike verdener og perspektiver til å møtes uten at det blir krasj.
Å bygge sykehus er nemlig ikke som å bygge hotell eller boligparker.
– I et sykehus har du sengerom som ikke er så utfordrende. Men så kommer du til spesialrom for undersøkelser, behandling, operasjoner. Da er det det enkelte fagfeltet og det enkelte sykehusets planlagte drift som bestemmer over rommet. For å bygge riktig, må du forstå hva arbeidsflyten og behovene går ut på.
Her trengs det noen ganger en «oversetter» mellom byggeledere, rådgivere, prosjektledere og helsepersonell.
Det handler ikke bare om teknisk kompetanse.
– Det kreves pedagogikk, diplomati og forhandlinger, sier Benjaminsen.
– Og ekstremt mye kanelboller.
Noen ganger skal det ikke mer til.
– Øke blodsukker på slutten av tunge møter, kan gjøre underverker. Men dette handler jo egentlig om å se menneskene i prosjektet.
Menneskene i prosjektet
Nettopp i et prosjekt, der tusenvis av mennesker suser innom i ulike faser, må man jobbe for å skape tilhørighet og fellesskap.
Grillfester, håndskrevne motivasjonslapper, julebord og sommerfest. Mange grep kan tas for å løfte frem menneskene i prosjektet, sier Benjaminsen.
Det viktige er å få frem at det handler om noe større enn bare å levere et bygg.
– Noe av det viktigste jeg har lært her i Drammen, er hvor viktig det er med onboarding av alle som kommer inn. Sånn at alle forstår kompleksiteten i det de bygger, og hvem de bygger det for. Da får de et annet eierskap til det de leverer hver dag.

– Når jeg vandrer rundt med byggfolk og viser dem sammenhenger som at her skal det behandles premature barn eller at diagnostisering av synslidelser som skjeling som igjen krever at rommet må være minst 6 meter langt, den typen informasjon hjelper på å skape et bedre prosjekt.
Boblen går mot slutten
Nå er det bare uker igjen til det nye sykehuset i Drammen offisielt skal åpnes. Allerede 5. oktober startet driften opp for fullt.
En viktig del av en prosjektavslutning, er å sikre at all kunnskapen som er bygd opp, ikke forsvinner når bobla sprekker.

– For erfarne prosjektfolk kan overgangen mellom to ulike prosjekter være utfordrende, men man er tross alt vant til å gå videre. Da kan det være viktig å huske på at for de ansatte som skal flytte inn på et nytt sykehus, er det for de fleste den ene gangen de er med på noe sånt i hele sin arbeidskarriere.
Også det er en god motivasjon for å sørge for en god avslutning.
Bla i bildene under for å se noen av menneskene, øyeblikkene og milepælene fra prosjekt nytt sykehus i Drammen!